Отворено писмо члана Градског већа града Шапца

Отворено писмо др Бранка Вујковића, члана Градског већа града Шапца,
лекара, сина и супруга здравственог радника

Поштовани,
Медицинска сестра Љубинка Поповић, после три и по деценије рада, брутално је убијена на свом радном месту 12. јануара 2016. године, док је, за време паузе, сређивала документацију пацијената.
Да је отишла на паузу, можда би била жива. Да је са њом био још неко од колега, можда би била жива.
Али, није, јер медицинских сестара и техничара нема довољно, знамо сви. Само надљудским напорима они успевају да одговоре на све професионалне обавезе. Као и лекари.
Здравствени кадар нам је све старији, као и становништво, обавезе бројније, а нас је све мање. Зато, убиство Љубинке Поповић није изолован случај и инцидент, већ кулминација проблема са којима се сваким даном суочавамо и клиничка слика стања у нашем здравству.
Иако за њену жртву нема сатисфакције, она мора бити последња у низу оних који страдају док професионално раде свој посао. Зато, позивамо све здравствене раднике у Србији да сваког дана организују акцију ПЕТ МИНУТА ТИШИНЕ ЗА ПРАВО НА ЖИВОТ И РАД, којом симболично желимо да укажемо на тежак положај и угроженост свих здравствених радника.
Убиство медицинске сестре на радном месту је тачка-вододелница, од које ствари морамо променити, да нам се не понове.
Зато ТРАЖИМО:
-Хитно побољшање радно-правног статуса свих запослених у здравству;
-Укидање забране запошљавања медицинског кадра у систему здравствене заштите;
-Хитну измену Правилника о прописивању и издавању лекова-психофармака.
Ово се догодило у Дому здравља Шабац. Могло се догодити било где. Да се не би поновило, јер ће тада бити касно за акцију, позивамо све да уједињени остваримо ОСНОВНО ПРАВО НА ДОСТОЈАНСТВЕН ЖИВОТ И РАД ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА.
Здравствени систем једна је од жила куцавица сваке државе, па је на држави да обезбеди услове у којима они који су темељ овог система-лекари и медицинске сестре и техничари, могу да обављају свој одговоран, захтеван, тежак и хуман посао.
У Шапцу, 14.01.2016. године
С поштовањем,