Обавештење о проблемима у раду изабраних стоматолога

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ул. Немањина бр 22 – 26
11 000 Београд
за
Сектор за организацију здравствене службе
ПРЕДМЕТ: Обавештење о проблемима у раду изабраних стоматолога са захтевом за предузимање мера из ваших надлежности и захтевом за давање мишљења

Поштовани,
Синдикат лекара и фармацеута Србије се обраћа Министарству здравља РС са циљем да укаже на проблеме са којима се доктори стоматологије свакодневно сусрећу. Првенствено истичемо  наметање изабраним стоматолозима већег обима посла од обима који се према реалном стању може квалитетно урадити.
Специфичност рада стоматолога захтева одређене услове рада (исправну комплетну стоматолошку опрему и апарате као и квалитетан стоматолошки материјал). Зато изабрани стоматолози захтевају да им се обезебеде потребни услови да свој посао обављају квалитетно и у складу са медицинском доктрином, захтевају да им се омогући да својим изабраним пацијентима посвете довољно пажње и времена за пружање одређених здравствених услуга.
Да би то било изводљиво неопходно је ХИТНО одредити максималан број опредељених пацијената код изабраног стоматолога као и број пријема у току једног радног дана, који би у односу на дужину трајања услуге био реалан.
Када је изабрани стоматолог привремено одсутан (боловање, годишњи одмор, плаћено одсуство и сл.) требало би конкретно прецизирати где његови изабрани пацијенти одлазе на санацију. На тај начин би се избегло шетање пацијената, као и њихово незадовољство изазвано тиме. Неопходно је хитно сачинити протоколе рада у стоматолошкој пракси.
Будући да је министарство здравља ресорно за област здравства, те да је према Закону о министарствима (члан 15.) задужено за обављање послова државне управе који се односе на систем здравствене заштите и организацију здравствене заштите, као и за очување и унапређење здравља грађана и праћење здравственог стања и здравствених потреба становништва, као такво мора поседовати информације из области својих надлежности, због чега овом приликом упућујемо Захтев за доставу следећих информација (мишљењa):
1. Да ли непосредни руководилац може да наложи изабраном стоматологу да стално (често) мења радно место, иако је везан за своје изабране пацијенте?
2. Да ли непосредни руководилац може да наложи изабраном стоматологу да прегледа и санира више пацијената од броја предвиђеног мерама извршења (12)?
3. Да ли изабрани стоматолог мора да прими пацијента тог дана када дође у здравствену установу ако се не ради о хитном случају и заказаном пацијенту?
4. Ко даје упуте и, евентуалну, писану сагласност за допунску дијагностику и додатне прегледе који су потребни специјалисти да би поставио коначну дијагнозу и припремио пацијента од ризика за стоматолошку интервенцију?
5. Да ли изабрани стоматолози имају право на стимулацију ако раде послове који установи обезбеђују значајна финансијска средства (сопствене приходе), нпр. специјалиста ортодонције, специјалиста протетике…?
У Београду, дана 05.07.2018. год.
Унапред захваљујемо и срдачно Вас поздрављамо.
Потпредседница Тима за примарну
здравствену заштиту Синдиката лекара и фармацеута Србије