Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору

Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору

Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору

31. јула је изгласан Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, који се односи и на запослене у здравственој заштити. Закон ће се примењивати од 12. октобра ове године.

Циљ закона јесте да се вишак запослених у јавном сектору настао нерационалним запошљавањем, најчешће злоупотребом од стране директора, регулише. О томе смо већ писали, да укратко поновим. У здравственој заштити постоји вишак запослених, од стране министарстава прорачунат на 11,2% (5,6% запослених треба бити отпуштено ове године и исто толико следеће), што је на укупан број запослених око 13000. Са друге стране , такође податак министарства постоји мањак од око 13000 медицинских радника. Није тешко закључити да су вишак запослених немедицински радници. Из ових података може се закључити и да вишак немедицинских радника није само ових 13000, већ се треба додати и мањак медицинских, што је онда 26000. Оваква ситуација је настала због забране запошљавања медицинских радника, па су директори запошљавали немедицинске, најчешће као неуговорене код фонда. Сада постоји покушај да легализују своје нерационалне и незаконите поступке и да те раднике уговоре код фонда. То раде тако што су покушали да укину скраћено радно време чиме би „уштедели” на медицинским радницима, на потребном броју извршилаца. Затим постоји покушај да се дезинформацијама и заобилажењем законских прописа медицински радници који имају услов за старосну пензију пензионишу, чиме би се смањио број радника и издаци фонда, па би се ММФ-у могли приказати подаци које ММф тражи. Наравно таквим поступањем би се додатно угрозило функционисање пружања услуга здравствене заштите и грубо кршили законски прописи.
Оваквој ситуацији велики допринос је дало и неадеквано наступање и рад синдиката у претходном периоду. Од доласка новог руководства на преговорима са министарством се инсистира на стриктној примени законских прописа. Све што је написано у новом закону већ постоји у законским прописима везаним за здравство. Дакле већ је требало бити примењено.
Укратко да објасним, а ускоро ће бити објављено и детаљно објашњење кроз допис свим релевантним чиниоцима у спровођењу рационализације.
Технолошким вишком се могу прогласити само запослени који представљају вишак по Правилницима о систематизацији радних места са бројем извршилаца, а донети од стране надлежних у здравсттвеним установама у складу са законским актима, конкретно Правилником о ближим условима за обављање здравствене делатности. Нажалост у многим установама ови правилници нису донешени у складу са законом. Колико министарство не жели да се то питање регулише говори и податак да тог Правилника нема међу законским актима који се могу наћи на сајту Министарства здравља. Разлог је скривање правог стања и омогућавање директорима да и  даље раде својевољно и као да су установе и запослени њихово приватно власништво.
Синдикат овај пут сигурно неће дозволити да се било шта уради, а да није у складу са законским прописима. То значи да неће бити медицинских радника који ће бити проглашени технолошким вишком, јер медицинских радника нема у вишку. Не може се понудити ни добровољни одлазак у старосну пензију ако то угрожава процес пружања здравствене заштите. Такође не може се неко прогласити вишком, а затим на његово место примити нови радник.
Дакле, инсистираћемо и присилити министарство да се рационализација спроведе стриктно по законским актима. То значи да у свакој установи мора постојати Правилник о систематизацији радних места са бројем извршилаца, донет у складу са Правилником о ближим условима за обављање здравствене делатности, да на сајту установе или министарства мора бити свака три месеца објављен списак свих запослених по организационим јединицама, па упоређивањем та два акта закључено где је то вишак запослених. Уверени смо да се медицински радници неће наћи на списку вишка запослених.
Дакле, тренутна дешавања, прављење спискова од стране директора и информације да ће сви који испуњавају услов за старосну пензију бити проглашени технолошким вишком и пензионисани, уносе забринутост и панику међу запослене, али су дезинформација. Сигурно се то неће десити, а ако неко покуша да то уради, синдикат ће покренути кривичне пријаве против надлежних за угрожавање функционисања здравственог система, односно адекватног пружања здравствене заштите, чиме се угрожава здравље и живот грађана.
Свакако би реч и ставови синдиката имали већу тежину и јачи утисак на министарство када би синдикат био без фракција и интересних група и када би се чланство омасовило. Зато молба свима да нам се прикључе и да бар чланством у синдикату Лекара и фармацеута Србије дају свој допринос и потребну снагу синдикалним представницима у преговорима, јер једино наш синдикат заиста адекватно заступа интересе лекара, фармацеута и стручних сарадника. Дајте нам крила да повратимо достојанство медицинских радника.
Председник Синдиката лекара и фармацеута Србије
Др Раде Панић

 

 

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!