Moćna poruka dr Radmile o tihim herojima: Anesteziolog nije neko tamo priučen da “uspava” pacijenta

Foto: Facebook/Radmila Miletovic

Dr Radmila Miletović, anesteziolog, ukazala je koliki značaj imaju njene kolege u zdravstvenom sistemu.

Lekari su naši heroji, posebno u prethodna dva meseca, otkako je korona virus ušao u Srbiju, a medicinsko osoblje se danonoćno borilo sa obolelima od virusa Kovid-19.

Bili su na prvoj liniji borbe protiv nevidljivog neprijatelja, ali su, kako je navela dr Radmila Miletović, njene kolege, anesteziolozi i dalje “daleko od pažnje najšire javnosti”.

Dr Miletović, anesteziolog u KBC “Dragiša Mišović”, posvetila je upravo njima – anesteziolozima status, kako bi ukazala na to koliko su značajan i neraskivid deo jednog medicinskog sistema.

– Ko je anesteziolog? Anesteziolog je verovali ili ne, lekar. Da, lekar, doktor medicine, isto kao hirurg, internista ili pedijatar. Anesteziolog nije neko tamo priučen da “uspava” pacijenta. Anesteziolog je lekar specijalizovan za izvođenje najosetljivijih manuelnih veština od intubacija, plasiranja braunila, katetera u venske i arterijske sisteme do davanja svih vrsta anestezija (opšta, regionalna u koju spadaju epiduralna, spinalna – plasiranje katetera u međupršljenski prostor duž cele kičme, periferni nervni blokovi za određeni deo tela). Sve ove veštine iziskuju apsolutnu preciznost i spretnost – napisala je ona.

Ко је анестезиолог? Анестезиолог је веровали или не, лекар. Да, лекар, доктор медицине, исто као хирург, интерниста или…

Posted by Radmila Miletovic on Saturday, May 2, 2020

Kako je dalje navela, anesteziolog je lekar kome je svakodnevica da obavlja reanimacije, da oživljava bolesnika kada prestane da diše i kada prestane da radi srce.

– Anesteziolog je takođe i neko ko je najkompetentniji da radi u jedinicama intenzivne nege najvišeg nivoa, da leči najteže pacijente, životno ugrožene i povređene, bolesnike svih uzrasta, od beba do starih ljudi. Nije ni to kraj svemu za šta je anesteziolog stručan, ne zaboravite da on svoje znanje koristi za otklanjanje akutnih i hroničnih najjačih bolova. Anesteziolog mora da zna spektar medicinskih grana, farmakologiju, hemiju, fiziku, internu medicinu, pedijatriju, fiziologiju, neurologiju – navela je dr Miletović i dodala:

– Pun naziv specijalizacije anestezioga jeste specijalista anesteziologije, reanimatologije i intenzivne terapije.

Kako je poručila, reč je o teškoj, odgovornoj i najpre nepredvidivoj delatnosti koja traži nadljudske napore, posebnu intuiciju i odlučnost da se izvrši zadatak i spasi život obolelog.

– Anesteziolog je neko ko mora imati pronicljive oči i dobre uši, veliki dar zapažanja, jasan i kritičan um, uz čeličnu volju, a ipak uz nju i toplo srce, koje razume i saoseća svaku bol. Možda sve ovo o anesteziolozima niste znali. Ne čudi me. Anesteziolozi su uvek daleko od pažnje najšire javnosti. Uspesi koje okolina ne vidi i kojih ni bolesnik nije svestan, posebna su draž za moje kolege, samozatajne anesteziologe – zaključila je ona.

#RealLifeHeroes

Posted by Radmila Miletovic on Thursday, April 23, 2020

Preuzeto sa sajta srbijadanas.com: https://www.srbijadanas.com/vesti/drustvo/mocna-poruka-dr-radmile-o-tihim-herojima-anesteziolog-nije-neko-tamo-priucen-da-uspava-pacijenta-2020-05-04