Мишљење и захтеви СМСТС и СЛФС у вези рационализације

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
Министар асс. др Златибор Лончар
Сектор за организацију здравствене службе

Мишљење и захтеви СМСТС и СЛФС у вези рационализације у здравству
На састанку са представницима Министарства здравља и Министарства рада договорено је да уводни део у допису о препорученим критиријумима за рационализацију немедицинских радника буде текст који упућује послодавце шта је неопходно урадити пре спровођења рационализације.
Предлажемо следећи текст:
Рационализација се спроводи на пословима где је утврђен вишак запослених. Утврђивање се врши на основу Правилника о систематизацији и унутрашњој организацији са бројем извршилаца донетог у складу са законским прописима( на основу Правилника о ближим условима за обављање здравствене делатности и Правилника о унутрашњој организацији здравствених установа) упоређеног са списком запослених, одосно са организационом структуром запослених.
И даље је наш предлог да се са рационализацијом почне од немедицинских радника који нису директно везани за збрињавање пацијената (административне службе-тзв. радна заједница, службе одржавања (тзв. техничка служба, обезбеђење…). Разлог је одржавање квалитета пружених услуга пацијентима, као и планирано спајање Домова здравља и Општих болница у Здравствене центре, чиме ће се смањити потреба за наведеним службама, а постоји важећи законски основ који каже да радна заједница може бити заједничка за Дом здравља и Општу болницу. Наглашавамо да је овај наш предлог у духу и сагласности са Законом о начину утврђивања максималног броја запослених у јавном сектору, који  каже у свом уводном делу да је потребно прво извршити реорганизацију здравствних служба у установи и утврдити где постоји реалан вишак а потом вршити рационализацију у смислу отпуштања радника.
Поред три наведена критеријума, социјалног статуса радника, година радног стажа и евентуланог постојања тежег обољења код радника или чланова њихових породица предлажемо( и инсистирамо) да се бодује и четврти критеријум, јер сматрамо да је неопходно и крајње праведно да се на било који начин вреднује и радни учинак запослених који ће бити бодовани. Разлог је више него јасан да се задрже извршиоци чији је учинак за здравствену установу бољи. Обзиром да не постоји други начин утврђивања учинка немедицинских радника, предлог је да четврти критеријум буде рад на пословима са повећаним ризиком на радном месту( ти извршиоци обављају теже и захтевније послове, чиме је њихов радни учинак већи).
Дакле позивајући се на Посебан колективни уговор за здравствене установе предлажемо да бодовање за четврти критеријум буде:
-прва група послова са скраћеним радним временом од 30 и 35 сати носи бодова 25
-друга група са скараћеним радним временом од 36 сати носи бодова 20
-трећа група са скраћеним радним временом од 37 сати носи бодова 15
-четврта група са скраћеним радним временом од 38 сати носи бодова 10

Унапред захвални на сарадњи.

Београд, 31.12.2015.
Председник СМСТС