Крос-секторски састанак безбедност и здравље на раду

На позив Удружења за безбедност и здравље на раду  и Уније послодаваца Србије-Сектора за превентивни инжињеринг Синдикат лекара и фармацеута узео је учешће на састанку одржаном 21.12.2016. године у хотелу „Крагујевац“ у Крагујевцу.
У питању је крос-секторски састанак, у оквиру регионалног пројекта који финансира ЕУ. Састанку је поред организатора и социјалних партнера,  присуствовала и госпођа Вера Божић Трефалт из Управе за безбеднопст и здравље на раду Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања која је презентовала нове прописе у области безбедности и здравља на раду, и најавила усвајање новог Закона о безбедности и здрављу на раду, као и Стратегије за безбедност и здравље на раду у Републици Србији за период д 2018-2020. године.
Неке од тема овог састанка биле су:
» Нови прописи у области безбедности и здрављу на раду у оквиру којих су представљени:
– Уредба о превентивним мерама за безбедан и здрав рад при коришћењу оштрих предмета који су медицинска средства у здравственој делатности;
– Правилник о мерама за безбедан и здрав рад запослене жене за време трудноће, породиље и запослене која доји дете;
– Предлог правилника о начину пружања прве помоћи, врсти средстава и опреме који морају бити обезбеђени на радном месту, начину и роковима оспособљавања запослених за пружање прве помоћи;
» Улоге социјалних партнера у социјалном дијалогу;
» Сарадња са невладиним организацијама, синдикатима и медијским организацијама у промоцији безбедности и здравља на раду и побољшање услова рада;
» Стварање сталних канала комуникације цивилног друштва у медијских организација у мониторингу професионалних пракси за безбедност и здравље на раду, видљивост и сарадња са регионалним организацијама и медија у ИПА региону.
С обзиром  на значај безбедности и здравља на раду СЛФС ће и даље наставити да прати ову област, учествује на састанцима, сарађује са свим релевантним партнерима из ове области и редовно о томе извештава чланство. Такође и да вас упознаје са релевантним прописима и документима из ове области, па тако овом приликом објављујемо Уредбу о превентивним мерама за безбедан и здрав рад при коришћењу оштрих предмета који су медицинска средства у здравственој делатности, као и Правилник о мерама за безбедан и здрав рад запослене жене за време трудноће, породиље и запослене која доји дете.

pdf-iconПравилник о мерама за безбедан и здрав рад запослене жене за време трудноће, породиље и запослене која доји дете

pdf-iconУредбa о превентивним мерама за безбедан и здрав рад при коришћењу оштрих предмета који су медицинска средства у здравственој делатности