Kako su arčili naš novac tokom pandemije: Gde je i šta radi srpski respirator

Kako su arčili naš novac tokom pandemije: Gde je i šta radi srpski respirator

Kako su arčili naš novac tokom pandemije: Gde je i šta radi srpski respirator

FOTO TANJUG/ INSTAGRAM “BUDUCNOSTSRBIJEAV”/ nr

Stotine hiljada doza vakcina Srbija je kupila za prevenciju od koronavirusa, a da još ne znamo koliki je tačan iznos cena koje smo platili, napravili smo i „srpski respirator”, dezinfekcioni tunel, pult za beskontaktno merenje temperature, tri kovid bolnice, a predsednik države je čak dva puta delio po 100 evra mlađima od 30 godina, kojima je pandemija onemogućila zaposlenje, i na sve ove “investicije“, iz budžeta je otišlo pravo „malo“ bogatstvo, koje prelazi cifru od 200 miliona evra. Umeđuvremenu građani Srbije plaćali su najskuplje PCR testove u Evropi, lomili se po kovid ambulantama i čekali satima u nepreglednim redovima, privatna praksa bila je gotovo u potpunosti isključena iz borbe sa kovidom, pa su nas bitke sa surovom infekcijom papreno koštale, a možda nije baš sve moralo tako?

Vakcine protiv koronavirusa nismo kupovali planski, ni u skladu sa potrebama naših građana, pa je deo kontigenata ostao da se podeli zemljama u regionu. A prema pisanju Nove ekonomije, Srbija je ruske i kineske vakcine protiv koronavirusa u toku 2021. godine platila preko 106 miliona evra, dok je ukupni uvoz za humanu vakcinu porastao za skoro 160 miliona evra. Takođe, ukupni uvoz vakcina je prošle godine bio 180,6 miliona evra, pokazuju podaci dobijeni od Republičkog zavoda za statistiku, što je međugodišnji skok od oko 850 odsto.

Naime, nakon nabavki kineskih vakcina, na pitanje o njihovoj ceni, predsednik Aleksandar Vučić odgovorio je da je povoljna cena po kojoj je Srbija nabavila Sinofarm vakcinu rezultat prijateljskih odnosa Srbije i Kine i da on ne može da govori javno o ceni, jer bi onda druge zemlje mogle da traže da i za njih Sinofarm bude jeftiniji.

„Nema dileme da svi podaci o cenama i potrošnji, ne samo na vakcine, već na sve investicije i ulaganja tokom pandemije moraju biti objavljeni. Građani moraju da znaju koliko je šta plaćeno od njihovog novca, tačnije iz budžeta. Ni pre pandemije nije bilo opravdanih razloga da se proglasi nivo tajnosti za pojedine investicije države, ali je to često bio slučaj. Što se vakcina tiče, Srbija nije jedina zemlja koja krije koliku je cenu platila. Većina zemalja nažalost ne objavljuje koliko su koštale vakcine protiv kovida-19, pa nam to otežava poziciju, jer čak i kad bismo znali tačne cifre, ne bismo mogli da ih procenimo i uporedimo sa drugim zemljama. Smatram da bi vlada Srbije trebala da obajvi sve podatke o ulaganjima tokom pandemije, čak i ako su neke bile neopravdane jer vanredna situacija je takva da se mogu očekivati greške. Niko ne može da proceni šta će da se desi u takvim situacijama, niti šta nas čeka“, objašnjava za Nova.rs Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija.

Ono što vlada mora da objasni i opravda je novac, koji su delili mlađima od 30 godina, pod obrazloženjem da im je pandemija onemogućila zapošljavanje.

“Dva puta su delili po 100 evra, zbog ‚smanjenja nezaposlenosti usled pandemije kovida-19‘, a pomoć su dobili i oni koji su zaposleni, pa i oni koji ni ne traže posao. Bilo je mnogo takvih poteza u kojima je kovid bio samo izgovor da se troše sredstva, za kojima nije postojala realna potreba. Vlast je takođe bila vrlo tajnovita po pitanju brojnih javnih nabavki i tendera na kojima su mogle da konkurišu samo firme koje su direktno pozvane, a da tenderi unapred nigde nisu objavljivani” kaže Nenadić.

U protekle dve godine je i oko 100 miliona evra uloženo u tri kovid bolnice, a direktori ovih ustanova sada, kad koronavirus jenjava, ne znaju koliko će vremena proći dok se ne vrate na svoje prvobitne poslove i stalna radna mesta, a ove zgrade ne zatvore, jer u njima nema ko da radi.

Takođe, tokom pandemije su, o čemu je Nova.rs ranije pisala, realizovani i projekti proizvodnje zaštitnih maski i odela,”srpski respirator”, dezinfekcioni tunel, pult za beskontaktno merenje temperature, koji su se našli među 12 inovativnih projekata, čiji je cilj bio suzbijanje efekata koronavirusa, a u martu 2020. inicirala ih je premijerka Ana Brnabić. Izume je promovisao ministar Nenad Popović iz Kabineta za inovacije i tehnološki razvoj, a finansirani su iz Fonda za inovacionu delatnost. U njih je uloženo 53 miliona dinara, ali nikada nisu doživele širu primenu i nije poznato kakvu korist građani Srbije imaju od ovih izuma.

Na inovativnim projektima, od kojih je svaki koštao do šest miliona dinara, radilo je 12 preduzeća, a već u maju 2020. predstavljeni su prvi rezultati. Međutim o njihovoj daljoj proizvodnji i širokoj primeni, čini se, niko od tada ništa ne zna. Svi smo međutim zapamtili zaštitnu masku, koja je u javnosti izvrnuta ruglu, pogrdno nazvana „svinjska njuška“.

„Svi su se smejali srpskoj masci, ali ne znam kakav joj je bio kvalitet. Zatim, dezinfekcioni tuneli koristili su se u nekim privatnim klinikama u kojima su u to vreme svi bili zaraženi i rekao bih da nisu najbolje funkcionisali. U Kraljevu smo samo mesec dana koristili jedan srpski tunel, ali nije pokazao efikasnost i sklonili smo ga. To su bačene pare. Najviše interesovanja izazvao je srpski respirator. Prvi put kada su ga prikazali u medijima, izgledao je kao balon za mehaničku ventilaciju, ili ambu-balon kako ga zovemo, sa mehaničkom rukom, koja je najobičnija presa koja pritiska balon i glumi ventilator. Takav respirator bio je aktuelan u zemljama, u kojima nije bilo dovoljno kvalitetnih respiratora. Tada su najavili da će kroz dva meseca srpski respirator biti korišćen u bolnicama. Posle te najave niko ga više pomenuo nije“ kaže za Nova.rs dr Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.

Još jedan biser, u maju 2020. srpska startap kompanija „Smart Research“ i Institut „Mihajlo Pupin“ razvili su prototip prvog srpskog respiratora.

Ministar Popović je tada naglasio da će osvojena tehnološka rešenja biti korišćena u proizvodnji srpskih respiratora za tretman pacijenata zaraženih virusom korona, ali nije precizirao kada će to tačno biti. U nadi da ćemo dobiti neke odgovore, pozvali smo Marka Panića, direktora kompanije „SmartResearch“, i pitali ga šta se dešava sa proizvodnjom domaćeg respiratora.

– Ne mogu ništa da vam kažem, nisam više rukovodilac tog projekta – bilo je sve od odgovora koje smo dobili.

Prvi srpski dezinfekcioni tunel konstruisao je i proizveo tim mladih stručnjaka iz Šapca. U početku je bio postavljen ispred kovid-

Podsetimo, predsednik Aleksandar Vučić je u novembru 2021., najavio još jedan projekat u zdravstvu, a u pitanju su super-kompjuteri na kojima, kako je rekao„Srbija radi“, a sve na inicijativu premijerke Ane Brnabić.

“Sada radimo na super-kompjuteru, na kojem je insistirala Ana Brnabić. Tu rade mladi programeri na robotici, koji mogu da analiziraju i nadgledaju obolele, kako bi manji broj ljudi radio u crvenoj zoni. Roboti koji nadgledaju stanje pacijenata biće uvedeni od sledeće godine, na pojedinim klinikama“, najavio je Vučić, ali o pomenutim „robotima-medicinarima“ se od tada ništa ne zna.

Preuzeto sa sajta nova.rs: https://nova.rs/vesti/drustvo/kako-su-arcili-nas-novac-tokom-pandemije-gde-je-i-sta-radi-srpski-respirator/

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!