Izveštaj sa sastanka Tima za PZZ SLFS od 23.12.2016. godine

Sastanak Tima za PZZ SLFS odrzan je 23. decembra 2016. godine u prostorijama sindikata u Beogradu.
Sastanku prisustvovali:
1. Dr Milica Nikolić Urošević
2. Dr Svetlana Obradović
3. Dr Klara Harmati
4. Dr Bogdanka Pušić
5. Dr Vesna Pantelić
6. Dr Snežana Pavkov
7. Dr Jasmina Jevtić
8. Dr Tanja Đorđević
9. Dr Ljiljana Kastratović
Tim za PZZ SLFS doneo je sledeće zaključke:
1. Da se uputi zahtev za hitnim sastankom  ministru zdravlja odmah po božićnim praznicima na kome bi bili izneti problemi na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
Formirana je grupa koja bi išla na sastanak:
Dr Sofronić Slavica
Dr Milica Nikolić-Urošević
Dr Snežana Pavkov
Dr Snežana Pavkov je dobila zaduženje da probleme stomatologije dostavi u pisanoj formi i po mogućstvu predloge rešenja problema.
Dr Bogdanka Pušić je dobila zaduženje da dodatne probleme pedijatrije dostavi u pisanoj formi kao i predloge rešenja.
2. Dopis ministru bi trebao da ukaže na sledeće probleme:
– preopterećenost izabranih lekara (veliki broj opredeljenih pacijenata, ogroman broj usluga, obimna administracija, propisi koji se stalno menjaju, rad za računarom i sa pacijentima istovremeno, nedostatak opreme),
–  nedefinisan maksimalan broj opredeljenih pacijenata po izabranom doktoru i neravnomerna raspodela pacijenata,
– veliki broj usluga u jednom danu što dovodi do nekvalitetnih zdravstvenih usluga i preopterećenosti i zamora izabranih doktora,
– celodnevni  rad sa pacijentima,
– plaćanje po radnom učinku po kapitacionoj formuli, koja je potpuni promašaj
– nametanje izabranim doktorima izdavanje potvrda koje ne pripadaju obaveznom zdravstvenom osiguranju  (obrazac br. 1 radi pregleda za posedovanje oružja) i nametanje pedijatrima preglede dece radi bavljenja sportom, nametanje organizovanih  scrining pregleda u okviru redovnog radnog vremena iako se svuda u svetu  organizovani scrining radi van redovnih pacijenata i dodatno plaća po usluzi,
– problemi u implementaciji IZIS-a,
– preraspodela radnog vremena za izabrane doktore i upućivanje u druge ambulante što dovodi do toga da izbrani doktori nisu dostupni svojim pacijentima.
Zahtev  za sastanak s ministrom ce biti poslat odmah po praznicima. U dopisu uz probleme ministru će biti predložena i rešenja problema.
3. Povodom informacije koja je prosleđena u domove zdravlja u Beogradu da postoji sumnja da se pojavljuju falsifikovani izveštaji iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti tim smatra da se ponovo treba obratiti ministru zdravlja za zahtevom da se sa izabranih lekara prenesu ovlašćenja na psihijatre za propisivanje lekova koji se izdaju na lekarski recept za određene bolesti (bolesti zavisnosti, psihijatrijska oboljenja). Time bi se smanjila mogućnost zloupotrebe, uspostavila bolja kontrola bolesti, a istovremeno olakšalo pacijentima  ostvarivanje prava iz Zakona o zdravstvenom osiguranju. Sada osiguranici nedeljno idu po izveštaj psihijatra a potom kod izabranog lekara po recepte..
4. Tim je konstatovao da i dalje iz specijalističkih ambulanti sa viših nivoa zdravstvene zaštite stižu izveštaji doktora medicine bez specijalizacije koji daju predlog za terapiju koja se može propisati samo po mišljenju specijaliste, što dovodi do toga da osiguranici  ne mogu dobiti recepte za lekove jer nisu ispunjeni uslovi propisani Pravilnikom o propisivanju lekova
5. Ponovo je istaknuto da zbog specifičnosti službi na primarnom nivou zdravstvene zaštite neophodno je da u okviru Tima za PZZ postoje podtimovi za stomatologiju, ginekologiju, pedijatriju, hitnu pomoć, kućno lečenje. Za koordinatora za stomatologiju određena je dr Snežana Pavkov a za koordinatora za pedijatriju dr Bogdanka Pušić. Ponovo ce biti upućeni dopisi OO SLFS da dostave svoje predstavnike za rad u Timu i podtimovima.
6. S obzirom na obavezu da se raspored u IZIS-u formira unapred mesec dana, članovi tima su mišljenja da se i sastanci tima moraju planirati ranije. U skladu sa tim dogovoreno je da sastanak tima bude poslednjeg petka u mesecu.
Sledeci sastanak Tima za PZZ SLFS zakazan je za 27. januar 2017.
U Beogradu, 25.12.2016
Potpredsednik SLFS za PZZ
Dr Slavica Sofronić
spec. medicine rada