Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 26. јануара 2018. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 26.01.2018. године у просторијама синдиката у Београду.
Састанку присуствовали:
Тим за ПЗЗ СЛФС:
1. Др Славица Софронић
2. Др Тања Ђорђевић
3. Др Клара Хармати
4. Др Богданка Пушић
Тим за СиТЗЗ:
10. Др Снежана Павков
11. Др Весна Пантелић
12. Др Милица Тодорић
Поред сталних чланова тима , испред ЛКС, састанку је присуствовao мр. сци. мед. Ненад Ђоковић, помоћник директора ЛКС.
На састанку су донети следећи закључци:
1. Лекари  морају бити посебно препознати у платним разредима, како због специфичности посла, тако и због специфичности школовања. Нисмо исти као други, наше основне студије трају 6 година, што износи 360 ЕСПБ, док остале носе 240 ЕСПБ. Лекари не смеју дозволити да их само руковођење сврстава у виши платни разред. Као и свуда у свету где постоје платни разреди, лекарима припадају највиши, а само руковођење не може бити основ за сврставање у више платне разреде. За руковођење се може додати одређени коефицијент, иначе ћемо дозволити да неко са 240 ЕСПБ бодова и руководећим местом буде у платном разреду изнад доктора медицине или чак лекара специјалисте, субспецијалисте.
Tим за ПЗЗ СЛФС је остао при ставу да лекари не могу бити разврстани у било које групе осим у XI, XII и XIII. Договорено је да се на следећој седници ГО СЛФС понови овај став и донесе одлука шта ће синдикат предузети у случају да се лекари не нађу на наведеним позицијама. Сложеност послова, потребна знања, искуство и вештине и вишеструка одговорност су аргументи који морају бити уважени, када се буду радили платни разреди и нема ни једног разлога да лекари не буду у највишим платним разредима.
2. Постоје велики  проблеми везани за ИЗИС из више разлога. Поставља се питање да ли су уопште испуњени сви технички услови за функционисање ИЗИС-а. Такође дискутабилан је и капацитет ИЗИС-а. Да ли су умрежене све државне установе са свим истуреним амбулантама? Да ли и кад ће у мрежу ући приватне здравствене установе? Учесници састанка сматрају да је тренутно једино решење да се заказивање врши искључиво на специјалистичку амбуланту а не на име доктора.
Такође сматрамо да за непостојање тачно дефинисаног броја термина одговорност треба да сносе руководиоци службе и директор установе.
3. Изабрани доктори и даље инсистирају на одређивању максималног броја опредељених пацијената. Дат је предлог да се пред Министра здравља изађе са предлогом да се уведе ЛЕКАР У ЗАМЕНИ, који би обављао послове одсутног изабраног доктора (болест, годишњи одмор, друга одсуства. Договорено је да се понови захтев за хитним састанком са министром здравља. Са текстом захтева су упознати чланови тима и сви су се сложили да се допис одмах пошаље.
4.Такође је предложено да СЛФС упути допис Министру државне управе и локалне самоуправе за захтевом да нам се достави МЕТОДОЛОГИЈА ЗА ВРЕДНОВАЊЕ РАДНИХ МЕСТА У ЗДРАВСТВУ коју су дефинисали  консултанти ангажовани од стране  Министарства државне управе и локалне самоуправе.
5. Тим није задовољан  одговорима Министарства здравља и РФЗО о статусу лекара специјалиста спортске медицине и специјалиста медицине рада, и где ће бити њихово место у новим систематизацијама, тако да је договорено да се упуте нови дописи са захтевом да се конкретно одговори на који начин ће се они финансирати.
6. Тим заступа став да је неопходно инсистирати да се плате запослених у здравству обрачунавају по јединственом програму, који би био препоручен од стране Министарства здравља.
7. Опште мишљење је да се здравствени систем у РС урушава из дана у дан и да је неопходно пронаћи начин да се превазиђу проблеми, тако да је неопходно од Министарства здравља тражити Стратегију развоја здравства Републике Србије до 2020 године. Тим за ПЗЗ СЛФС већ има одређене идеје и спреман је да помогне у изради стратегије развоја здравства за наредни период и своје предлоге ће проследити надлежном министарству. Очигледно је да овакав здравствени систем није добар и да је неопходна реформа.
Наредни састанак Тима за ПЗЗ СЛФС планиран је за  2. март 2018. године.
Београд, 05.02.2018. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ