Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 08.09.2017. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 08.09.2017. године у просторијама синдиката у Београду.
Поред сталних чланова тима, испред ЛКС, састанку је присуствовao Др Сергеј Лазаров – председник Посебаног одбора за јавно здравље и примарну здравствену заштиту у државној пракси и Др Снежана Гајић члан Управног одбора ЛКС задужена за сарадњу са СЛФС.
На састанку су донети следећи закључци:
1. Тим за ПЗЗ СЛФС сматра да је неопходно предузети Хитне мере у циљу изузимања лекара из Закона о запосленима у јавним службама, јер предложени закон не препознаје начин функционисања здравственог система, не препознаје његове специфичности, одговорност лекара,  посебан начин школовања, немогућност примене великог бероја чланова предложеног Нацрта закона на здравство. Тим сматра да је неопходно иницирати хитан састанак са ЛКС у циљу заузимања јединственог става и јавног оглашавања.
2. Један од тренутно најозбиљнијих проблема са којим се изабрани лекари сусрећу је недопустиво велики број прегледа/услуга у једном дану. Ако се изабрани лекари придржавају Номенклатуре услуга на примарном нивоу здравствене заштите, где је наведено шта чини који преглед, и ако је Правилником о нормативима предвиђено да лекар уради 36 прегледа дневно, поставља се питање какав је квалитет услуге коју пружају лекари који прегледају 60 и 70 осигураника дневно. Може ли први преглед трајати 3-4 минута? Чланови тима су се сложили да је неопходно обавестити директоре домова здравља да немају право да намећу лекарима обавезу да прегледају толики број пацијената (сви присутни лекари на састанку су изнели забрињавајући податак да им је наметнуто да прегледају толики број пацијената). СЛФС ће о овом проблему обавестити ЛКС писаним путем, а истовремено ће се обратити и РФЗО и Министарству здравља по истом питању. Предлог присутних чланова тима је да свим лекарима дају савет да раде свој посао у складу са важећим прописима, одговорно и професионално, а у случају да их руководиоци терају да раде ван важећих прописа или више него што могу да постигну да се обратее председницима својих основних организација.
3. Чланови тима сматрају да је неопходно да СЛФС упути хитан допис ЛКС и Министарству здравља са захтевом да се Каталог радних места у здравству, усклади са Правилником о специјализацијама и ужим специјализацијама здравствених радника и здравствених сарадника и лиценцама, и да се из каталога избришу сва радна места за која не постоји лиценца. Поједина радна места у Трећем нацрту каталога радних места у свом називу имају вештине које су у обавези да савладају специјалисти или не постије као специјализација (ендоскопист, бронхоскопист, специјалиста на дијализи?). Каталог треба да садржи називе радних места а не услове рада, који морају бити вредновани на други начин. Тим сматра да СЛФС треба да укаже на ово и Министарству државне управе и локалне самоуправе.
4. Tим за ПЗЗ СЛФС је остао при ставу заузетом на заједничком састанку представника ПЗЗ и представника СиТЗЗ одржном 8. јула 2016. године у просторијама синдиката, када је договорено да лекари не могу бити разврстани у било које групе осим у XI, XII и XIII. Договорено је да се на следећој седници ГО СЛФС понови овај став и донесе одлука шта ће синдикат предузети у случају да се лекари не нађу на наведеним позицијама. Сложеност послова, потребна знања, искуство и вештине и вишеструка одговорност су аргументи који морају бити уважени, када се буду радили платни разреди и нема ни једног разлога да лекари не буду у највишим платним разредима. Сви присутни су сагласни да је недопустиво да лекари  пристану на још једну математичку игру којом би њихов положај постао још гори.
Следећи састанак Тима за ПЗЗ планиран је за 27.октобар 2017. године.
У Београду, 11. септембар 2017. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ