Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 31.03.2017. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 31. марта 2017. године у просторијама синдиката у Београду. Састанку присуствовали:
1. Др Милица Николић Урошевић
2. Др Светлана Обрадовић
3. Др Клара Хармати
4. Др Богданка Пушић
5. Др Весна Пантелић
6. Др Снежана Павков
7. Др Јасмина Јевтић
8. Др Славица Софронић
Гости из Дома здравља Раковица: др Милица Тодорић, др Сузана Вуковић, др Јелена Павловић и из ДЗ Младеновац др Љиљана Кастратовић.
Тим за ПЗЗ СЛФС донео је следеће закључке:
1. Чланови тима су упознати са дневним редом и темом следећег састанка Радне групе за унапређење система финансирања у здравству, организовану испред  Министарства здравља, у оквиру Другог пројекта развоја здравства Србије.
ТЕМА је укидање категорије рационалност и увођење бројања упута изабраним лекарима.
Чланови тима су потврдили да  су мишљења да бројање упута није добар индикатор  одређивања квалитета рада  па је одмах по завршетку састанка упућен допис координатору радне групе са наведеним аргументима. Допис  се налази на сајту СЛФС.
2. Тим за ПЗЗ се обратио Тиму за СиТЗЗ СЛФС са својим проблемима везаним за ИЗИС. Састанку Тима за ПЗЗ је присуствовала и потпредседница Тима за СиТЗЗ која је чланове тима обавестила о ставовима свог тима и заузет је став да би било добро да се примар и секундар са заједничким ставом обрате Министарству здравља. Тим за ПЗЗ има већ одређене чланове  који би са представницима Тима за СиТЗЗ могли усагласити ставове и договорити заједничко обраћање надлежним институцијама.
3. У већини домова здравља проблеми су слични и везани су за преоптерећеност изабраних доктора, наметање додатних обавеза од стране руководилаца, проблеми са упућивањем на виши ниво здравствене заштите, недостатак термина за специјалистичко консултативне прегледе у ИЗИС-у, непоштовање ПКУ и слично.
Као најчеше проблеме тим је издвојио следеће:
1. Проблеми са заказивањем у ИЗИС-у;
2. Пружање здравствене заштите осигураницима чији су лекари одсутни;
3. Ометање рада тимова изабраних лекара.
Договорено је да се свим председницима ОО СЛФС у домовима здравља пошаљу модели дописа, по којима би требало да се обрате директорима, начелницима, Стручном савету и Стручном колегијуму својих установа.
Очекујемо да нам се до следећег састанка Тима за ПЗЗ доставе и остали проблеми а ми ћемо са правником СЛФС направити моделе и за њих. У прилогу су дати модели за наведене проблеме.

Ометање рада тимова изабраних лекара

Проблеми са заказивањем у ИЗИС-у

Пружање здравствене заштите осигураницима чији су лекари одсутни

Следећи састанак Тима за ПЗЗ СЛФС заказан је за 28.април 2017.
Састанци су отвореног типа и могу им присуствовати и други заинтересовани чланови  СЛФС.

У Београду, 12. април 2017. године

Потпредседник СЛФС за ПЗЗ