Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 24.02.2017. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 24. фебруара 2017.године у просторијама синдиката у Београду. Састанку присуствовали:
1. Др Милица Николић Урошевић
2. Др Светлана Обрадовић
3. Др Клара Хармати
4. Др Богданка Пушић
5. Др Весна Пантелић
6. Др Снежана Павков
7. Др Јасмина Јевтић
8. Др Тања Ђорђевић
Тим за ПЗЗ СЛФС донео је следеће закључке:
1. Председник ОО СЛФС ДЗ Шабац упознао је чланове тима са проблемима изабраних лекара насталих због прописивања аналогних исулина и доспелих налога за наплату “казни” после контроле РФЗО који је у својим записницима  навео да се лекари не придржавају протокола за прописивање ове терапије.
Тим је заједнички размотрио сву документацију и констатовао да су налози већином прописивани по налогу специјалиста ендокринолога, и да је неопходно изаћи на конференцију за штампу са овим проблемима. Договорено је да се конференција одржи у марту. Испред тима на конференцији ће учествовати један од изабраних лекара, које РФЗО терети, председник ОО СЛФС ДЗ Шабац, потпредседница за ПЗЗ СЛФС и председница Удружења оболелих од дијабета. Договорено је да се позове и неко од ендокринолога како би се јавности представио проблем у целости.
Тим је заузео став да је неопходно успоставити бољу сарадњу између примарног и виших нивоа здравствене заштите управо у делу који се односи на услове за прописивање лекова по Правилнику за прописивање лекова.
2. Чланови тима су упознати да је СЛФС укључен у рад Радне групе за унапређење система финансирања у здравству, организовану испред Министарстава здравља, у оквиру Другог пројекта развоја здравства Србије. Радна група има задатак да предложи измене у начину финансирања примарне здравствене заштите, првенствено капитационе формуле.
Договорено је да се сви предлози везани за начин финансирања доставе у ценрталу СЛФС, одакле ће бити проследјени радној групи.
Тим је заузео став да би један од предлога морао бити да се национални скрининзи плаћају посебно.
Тренутно се у Републици Србији спроводе скрининг прегледи по следећим националним програмима:
–  Национални програм за превенцију колоректалног карцинома;
–  Национални програм за превенцију карцинома дојке;
–  Национални програм за превенцију карцинома грлића материце.
Како је законом дефинисано трошкови извођења организованог скрининга покривају се из посебне буџетске линије која се уговара сваке године према предложеном финансијском плану. СЛФС сматра да би издвојено финансирање организованог скрининга било један од могућих корака у унапређењу финансирања у здравству.
3. Наставља се са формирањем подтимова за одређене области рада на примарном нивоу здрвствене заштите.
Договорено је да се следећи састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржи у складу са ранијим договором последњег петка у месецу, 31.3.2017. године.
У Ваљеву, 05. март 2017. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ