Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС 11.12.2015.

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 11. децембра 2015. године у просторијама синдиката у Београду. Тим за ПЗЗ СЛФС донео је следеће закључке:
1. Да се упути допис Министру здравља са захтевом да се у писаној форми обрати директорима домова здравља и упозори их да је нарушавање тимова изабрани лекар-тимска сестра непоштовање члана 22. ПКУ за запослене у здравству. Дешава се да непосредни руководиоци без разлога раздвајају тим, који добро функционише и тиме утичу на рад тима и однос који исти има са опредељеним пацијентима.
2. Да се упути допис Министру здравља и директору РФЗО са захтевом да се ХИТНО одреди максималан број пацијената који се може определити за изабраног лекара и уведу временски нормативи за здравствене услуге, све у циљу очувања квалитета здравствене заштите.
3. Да се Министар здравља подсети да проблем здравствених станица и издвојених амбуланти није решен и да и даље постоји проблем организације пружања услуга у секторским амбулантама (првенствено кадровски).
4. Да се поново покрене питање ефективног рада са пацијентима у амбуланти. Чланови Тима заступају став да ефективан рад са пацијентима не сме трајати дуже од 6 сати у смени и да и амбуланте на секундарном и терцијарном нивоу морају радити исто као и амбуланте на примарном нивоу здравствене заштите.
5. Да се покрене питање ко је надлежан за лечење болести дојки. Пошто је превенција рака дојке (Национални програм раног откривања карцинома дојке) у надлежности изабраног гинеколога, Тим сматра да и лечење треба да буде у надлежности гинеколога.
6. Тим сматра да је неопходно дефинисати начин на који се обезбеђује континуитет здравствене заштите, дефинисати ко обезбеђује континуитет здравствене заштите осигураницима који су се определили за изабране лекаре у заводима за заштиту здравља студената, радника у железници и сл.
          Дописи по свим питањима биће упућени Министру здравља, директору РФЗО са предлогом да се консултују извршиоци посла у циљу давања сугестија у моменту измена закона везаних за здравство, ЗЗЗ и ЗЗО.
          Следећи састанак планиран је за другу половину јануара 2016. године, а о тачном датуму чланови ће бити благовремено обавештени.

Београд, 21.12.2015. године
Потпредседник за ПЗЗ СЛФС