ИНИЦИЈАТИВА за доделу националне месечне накнаде породицама преминулих здравствених радника

ИНИЦИЈАТИВА за доделу националне месечне накнаде  породицама преминулих здравствених радника

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ул. Немањина бр. 11
11 000 Београд

Подносилац захтева: Синдикат лекара и фармацеута Србије са седиштем у Београду, ул. Маглајска бр. 32/8, ПИБ: 100294659, Мат.бр.: 06050514, који заступа председник, др Раде Панић из Краљева.

Синдикат лекара и фармацеута Србије предлаже да се здравственим радницима преминулим од последица COVID-19 вируса односно њиховим породицама утврди право на национану месечну накнаду, као награду за заслужне грађане.

Као што се у области културе и спорта признања у виду доживотног месечног новчаног примања, која се у народу најчешће називају „националном пензијом“, додељују истакнутим уметницима односно спортистима, тако се не смеју заборавити ни здравствени радници који су положили свој живот у борби против COVID-19 вируса.

Иако новчана примања додељена уметницима и спортистима имају карактер примања за живота, ова друга би имала карактер post mortem накнаде – почасти преминулима, а помоћи њиховим породицама у одређеном временском трајању. Висину, период и модус исплате, као и друге елементе ове накнаде смо вољни да предложимо и детаљно разрадимо, те вам доставимо одмах по усвајању ове иницијативе.

Става смо да је то дуг и обавеза државе према породицама преминулих и да би на овај начин одали почаст жртвама које су поднели преминули здравствени радници за народ Србије.

Главни одбор
Синдиката лекара и фармацеута Србије