Емисија Контекст: Одлазак лекара и медицинских радника

Преузето са сајта Al Jazeera Balkans: http://balkans.aljazeera.net/video/kontekst-odlazak-ljekara-i-medicinskih-radnika

Од уласка Хрватске у Европску унију земљу је напустило близу 600 лекара, а 1.700 затражило папире за одлазак на рад у иностранство. Прошле године Босну и Херцеговину је напустило близу 350 лекара, а Србију 2016. близу 1.200 медицинских радника с искуством. То су подаци струковних синдиката.
Је ли одлазак медицинских радника из земаља Западног Балкана алармантан?
Прети ли регији недостатак специјалиста?
Како се све то одражава на квалитет здравствене заштите, а колико земље губе, узимајући у обзир трошкове њиховог школовања и усавршавања?
Гости Контекста су:
– у Бијељини специјалиста физикалне медицине и рехабилитације, председник Струковног синдиката доктора медицине Републике Српске Миодраг Фемић,
– у Осијеку ванредни професор на Медицинском факултету Универзитета „Јосип Јурај Строссмаyер“, бивши шеф Одјела за радиотерапију и онкологију Дамир Гугић,
– у Краљеву специјалиста анестезиологије с реаниматологијом, председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Раде Панић.
Емисију води Аднан Рондић, а уредила Азра Хаџић.