Đokić: Situacija u bolnicama veoma loša, nema mesta za sve koji su zaraženi

Foto: N1

Gorica Đokić, iz Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, izjavila je u emisiji Studio N1 Live da je situacija u bolnicama u Srbiji veoma loša, da su kapaciteti popunjeni, kao i da nema mesta u bolnicama za sve one koji su zaraženi.

“Situacija je veoma loša. Jako veliki broj građana se javlja sa simptomima infekcije. U svim kovid ambulantama su veliki redovi i puno se čeka. Sve bolnice su pune, i dosta zdravstvenih radnika je zaraženo. Čak i da su bolnice poluprazne, ne znam ko će da radi u njima uskoro. Jedino ohrabrujuće je izjava doktora Kona koja ide ka istinitom stanju. Najveći problem je nastao u rascepu u informacijama koje su pružene građanima, sa ogromnog razlikom u onome što im je govoreno javno, a realna situacija je bila potpuno drugačija”, navodi Đokić.

Ona kaže da je u pitanju “prvi talaz zaraze, sa jednim prekidom u davanju informacija”.

“Situacija je takva da se prvi put praktično daju rezultati koji su približni realnima. Pomunuću samo jedan primer, da u trenutku kada je Sindikat imao na spisku 12 pokojnih lekara, Krizni štab je objavio pet mrtvih zdravstvenih radnika, što je stvarno stravična diskrepanca”, istakla je ona.

Prema njenim rečima, svi oni koji su zaraženi, nemaju dovoljno mesta u bolnicama.

“U bolnicamam se nalaze pacijenti sa veoma teškim kliničkim slikama, a u jednom trenutku u Dragiši Mišoviću je bilo 52 lekara. To se odnosi i na stanovništvo, samo ljudi sa teškom kliničkom slikom su u bolnicama, a većina koji imaju umerenu ili lakšu sliku se vraćaju kući”, otkriva ona.

Đokić napominje da se “uz veliku muku može doći do testiranja”, kao i da se “rezultati čekaju po nekoliko dana”.

“Lekari iz cele Srbije su preusmeravani u mesta gde su najveća žarišta, a to su Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Raška, ali se veoma ubrzano pogoršava situacija u Kragujevcu, Kraljevu, Užicu i Čačku, dok je Niš standardno u lošoj situaciji, kao i Beograd.  Počeo jebveliki broj zaraženih da se pojavljuje i u Somboru i Vršcu”, ističe Đokić.

Podvlači da je neophodno da se upućuju jasne i nedvosmislene poruke građanima, kao i da mora neko da se nađe u Kriznom štabu ko će građanima da saopštava istinu.

“Ljudi, morate da nosite zaštitnu opremu, i nemojte da idete bez nje bilo gde”, apeluje Đokić.

Ona je pozdravila zahtev za promenama u Kriznom štabu i navodi da bi to “bilo veoma pametno”.

“Ovo nije vreme da se bavimo politikom, već da sačuvamo živote građana i zdravstvenih radnika”, poručila je Đokić.

Zamolila je i sve one koji idu na proteste, da nose obavezno zaštitne maske.

Preuzeto sa sajta rs.n1info.com: http://rs.n1info.com/Vesti/a617978/Djokic-Situacija-u-bolnicama-veoma-losa-nema-mesta-za-sve-koji-su-zarazeni.html