Al Jazeera “Kontekst”: Od čega boluje zdravstvo?

Preuzeto sa sajta Al Jazeera Balkans: http://balkans.aljazeera.net/video/kontekst-od-cega-boluje-zdravstvo

U BiH se već nekoliko godina iz mjeseca u mjesec smjenjuju štrajkovi ljekara i medicinskog osoblja. Zahtjevi svih njih su manje-više isti – potpisivanje i poštivanje kolektivnih ugovora i povećanje plaća.
Vlade se mijenjaju kao i ministri, a problemi uglavnom ostaju. Pri tome, samo u proteklih nekoliko godina, više stotina doktora medicine i stomatologije zauvijek je napustilo BiH. U Kantonu Sarajevo u toku je štrajk dijela zaposlenih u zdravstvu.
Zabrinjavajući  je odliv ljekara i u susjednoj Srbiji, uprkos najavljenom povećanju plaća od 15 posto u narednoj godini. U tamošnjem sindikatu zabrinuti su smanjenjem kvaliteta zdravstvene zaštite zbog sve manjeg broja zaposlenih u zdravstvu.
Postoje li državne strategije zdravstva i kako sačuvati domaće ljekare – teme su današnje emisije.
Za Kontekst govore: dr. Marina Berberović, predsjednica Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije u Hercegovačko-neretvanskom kantonu; dr. Rifat Rijad Zaid, predsjednik Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH te dr. Rade Panić, predsjednik Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije.
Emisiju vodi Anne Marie Ćurčić, a uređuje Žana Kovačević.